(1891 Skobiełka na Wołyniu - 1982 Aix-en-Provance) |
olej, płótno |
81,5 x 53,5 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: Zawado |
Jan Wacław Zawadowski „Zawado” studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem J. Pankiewicza. W latach trzydziestych zamieszkał w Orcel w Prowansji. Duży wpływ na jego twórczość wywarła miedzy innymi sztuka Cezanne’a. Stał się znakomitym kolorystą. Początkowo malował obrazy w wyciszonej, chłodnej barwie. Później tworzył w indywidualnej formule pejzaże o jaskrawym kolorze, zwłaszcza prowansalskie, a także martwe natury i rzadziej portrety. W latach 1913-1914, związany kontraktem z Galerią Cassirer w Berlinie, uczestniczył w jej wystawach, między innymi w Kolonii, w Düsseldorfie, w Monachium. Bral udział w Salonach paryskich (Niezależnych i Tuileryjskim), a także w wystawach polskiego środowiska artystycznego w Paryżu. Wystawiał też w Polsce, w Krakowie, Warszawie, Łodzi i w Poznaniu. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXI Aukcja | 2004-11-16 00:00:00 | 87 | 7000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 10000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |