Pejzaż z Lasek III, 1961
(1902 Pokrzywnica w Kieleckiem - 1985 Laski pod Warszawą) |
olej, płótno |
61 x 46 cm |
sygnowany i datowany po lewej stronie u dołu:Wolff 61
na odwrocie nalepka wystawowa: ZWIĄZEK POLSKICH ARTYSTÓW PLASTYKÓW / CENTRALNE BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH / L.p. 18 Okręg warszawski Nr leg. / Autor Jerzy Wolff Data ur. 1902 r. / Technika olej / płótno Cena / Format 61 x 46 cm Uwagi / Tytuł dzieła i data wyk. pracy Pejzaż z Lasek III / 1961 r. |
Obraz był publikowany w katalogu wystawy Jerzy Wolff malarstwo, gmach Zachęty w Warszawie 1981, poz. kat. 18
Jerzy Wolff studiował malarstwo w latach 1920-1926 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem między innymi F. Sz. Kowarskiego i I. Pieńkowskiego. W latach 1927 i 1929-1933 przebywał w Paryżu, gdzie kontaktował się z kapistami. Od 1930 należał do malarskiej grupy „Zwrotnik”. Malował głównie pejzaże, zajmował się także grafiką, osiągając wielki artyzm zwłaszcza w technikach metalowych. Okres okupacji hitlerowskiej spędził w Wilczycach koło Sandomierza. W 1945 osiadł w Warszawie. W latach 195-1948 był wiceprezesem Związku Polskich Artystów Plastyków. W 1952 roku otrzymuje święcenia kapłańskie, wiąże się z podwarszawskim ośrodkiem w Laskach. Swoje prace często wystawiał, między innymi w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie jego prace znajdują się w wielu muzeach polskich, w tym w Muzeach Narodowych Warszawy, Szczecina, Poznania, Krakowa. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXI Aukcja | 2004-11-16 00:00:00 | 82 | 2000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 3000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |