Bliskowschodni pejzaż, przed 1939
(1896 Sankt Petersburg - 1967 Warszawa) |
olej, tektura |
25 x 17,5 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: M. WALENTYNOWICZ |
Marian Walentynowicz był architektem. Współpracował między innymi z profesorem St. Noakowskim. Walentynowicz wraz z K. Makuszyńskim stali się w 1933 roku spółką autorską pierwszego polskiego komiksu - utworu zatytułowanego Przygody Koziołka Matołka. Potem wspólnie stworzyli historyjkę o Małpce Fiki-Miki, a w 1941 roku wydali w Nicei Bajkę o wawelskim smoku. W latach 1940-1943 był korespondentem wojennym I Dywizji Pancernej generała Maczka. Walentynowicz - twórca polskiego komiksu, zasłynął również jako projektant znaku spadochronowego - godła Cichociemnych, w formie spadającego do walki orła. Z emigracji artysta wrócił w 1947 roku. Jego prace prezentowane były na wystawie Mała Galeria Sztuki Emigracyjnej, Toruń 2002-2003 organizowanej przez Bibliotekę Uniwersytecką Uniwersytety Mikołaja Kopernika. Artysta w okresie międzywojennym podróżował wielokrotnie do Afryki i na Bliski Wschód, a nawet w roku 1937 odbył podróż dookoła świata. Aż 34 prace, między innymi ze Stambułu i Aten zaprezentował na wystawie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w 1928 roku. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXI Aukcja | 2004-11-16 00:00:00 | 77 | 1700.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |