Chłop spod Nankinu*, 1956
(1918 Tarnów - 2001 Kraków) |
drzeworyt, papier |
kompozycja: 29 x 22 cm; papier: 43,5 x 34,5 cm |
sygnowany, datowany po prawej stronie u dołu: Panek 1956 i zatytułowany po lewej stronie u dołu: Chłop spod Nankinu
* Nankin to miasto w prowincji Jungsu, położone nad rzeką Jangcy, liczy około 2,5 mln. mieszkańców.
Jerzy Panek studia artystyczne rozpoczął w Instytucie Sztuk Plastycznych w Krakowie na Wydziale Grafiki pod kierunkiem A. Jurkiewicza i W. Jarockiego w 1937 roku. W czasie okupacji kontynuował studia w Kunstgewerbeschule, aż do roku 1942. W latach 1945-1948 studiował nadal, na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u E. Eibischa i Z. Pronaszki. W swojej twórczości uprawiał przede wszystkim grafikę, malarstwo i drzeworyt. Ta ostatnia technika została uznana za najbardziej charakterystyczną dla artysty, w której osiągnął prawdziwą maestrię. W latach po 1960 stworzył najsłynniejsze cykle drzeworytnicze: Kobiety obłąkane, Autoportrety, Pastuchy, Pasterki, Chorągwie, Latawce. W 1983 roku stworzył swoje ostatnie drzeworyty. Artysta posługiwał się również pastelami, rysował wykonywał akwaforty. Wielokrotnie wystawiał swoje prace, był nagradzany – na przykład Złotym Medalem na Międzynarodowym Triennale Grafiki w New Delhi w 1971 roku, Nagrodą im. Jana Cybisa w 1988 roku. Prace Panka znajdują się w zbiorach muzealnych w Polsce, w USA, w Japonii, w Wielkiej Brytanii, a także w zbiorach prywatnych na całym świecie. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXI Aukcja | 2004-11-16 00:00:00 | 75 | 1000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |