Studium drzew, 1938
(1879 Myślachowice pod Chrzanowem - 1949 Kraków) |
akwarela, papier |
29,4 x 21 cm |
sygnowana po prawej stronie u dołu: H. UZIEMBŁO na odwrocie nalepka: MALOWAŁ / HENRYK UZIEMBŁO / 1938 AD / WŁASNOŚĆ LECHA / BRACIEJOWSKIEGO* / ZAM. W KRAKOWIE / POTOCKIEGO 12 |
* Przemysłowiec krakowski |
Henryk Uziembło po czterech latach studiów w krakowskiej Szkole Przemysłowej uzyskał w Wiedniu absolutorium w Kunstgewerbeschule. W Ősterreichisches Museum fűr Kunst und Industries pracował u profesora K. Kargera. Po powrocie do kraju rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u S. Wyspiańskiego i T. Axentowicza. Od 1904 roku kontynuował naukę w Paryżu, a następnie studiował architekturę wnętrz w Anglii. Od 1922 pracował jako wykładowca w Instytucie Sztuk Plastycznych w Krakowie. Był współzałożycielem towarzystwa Polska Sztuka Stosowana. Uprawiał polichromię (między innymi zaprojektował polichromię w katedrze wawelskiej), projektował witraże, mozaiki, zajmował się plakatem i grafiką. W malarstwie najbardziej interesował go pejzaż. Tworzył niekiedy pod wpływem sztuki pejzażowej J. Stanisławskiego. Malował pejzaże morskie, czasami również sceny rodzajowe. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXI Aukcja | 2004-11-16 00:00:00 | 72 | 1800.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |