Bronisław JAMONTT ,Studium z natury, 1929 , tempera, tektura, 34 x 44 cm

Studium z natury, 1929

(1886 Dokudowo pod Lidą - 1957 Toruń)

tempera, tektura
34 x 44 cm
sygnowana i datowana po lewej stronie u dołu: Br. Jamontt 1929
na odwrocie nalepka wystawowa: TOWARZYSTWO ZACHĘTY SZTUK PIĘKNYCH W WARSZAWIE / Nr 34 Autor Jamontt Bronisław / Tytuł Studium z natury IV Rodzaj dzieła tempr. / Cena Własność Autora Data nadesłania 7/III 1930

Bronisław Jamontt zaczął naukę od wileńskiej szkoły rysunkowej I.P. Trutniewa i G.F. Rybakowa. W 1909 roku pracował razem z uczniami J. Stanisławskiego w plenerze malarskim, nadal kontynuował studia w Wilnie do 1934 roku, będąc od 1931 roku asystentem F. Ruszczyca przy katedrze malarstwa pejzażowego. Był współzałożycielem Wileńskiego Towarzystwa Artystów Plastyków. Głównie malował pejzaże, najchętniej z wileńszczyzny. Motywy krajobrazowe poddawał subtelnej geometryzacji. Stosował odkrywczy, nasycony kolor. Podróżował, między innymi do Francji i Włoch. Po wojnie osiadł w Toruniu, tu od 1946 roku był profesorem w Sekcji Sztuk Pięknych Uniwersytetu Toruńskiego.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XXI Aukcja2004-11-16 00:00:0069
2800.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
3000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)