Studium z natury, 1929
(1886 Dokudowo pod Lidą - 1957 Toruń) |
tempera, tektura |
34 x 44 cm |
sygnowana i datowana po lewej stronie u dołu: Br. Jamontt 1929 na odwrocie nalepka wystawowa: TOWARZYSTWO ZACHĘTY SZTUK PIĘKNYCH W WARSZAWIE / Nr 34 Autor Jamontt Bronisław / Tytuł Studium z natury IV Rodzaj dzieła tempr. / Cena Własność Autora Data nadesłania 7/III 1930 |
Bronisław Jamontt zaczął naukę od wileńskiej szkoły rysunkowej I.P. Trutniewa i G.F. Rybakowa. W 1909 roku pracował razem z uczniami J. Stanisławskiego w plenerze malarskim, nadal kontynuował studia w Wilnie do 1934 roku, będąc od 1931 roku asystentem F. Ruszczyca przy katedrze malarstwa pejzażowego. Był współzałożycielem Wileńskiego Towarzystwa Artystów Plastyków. Głównie malował pejzaże, najchętniej z wileńszczyzny. Motywy krajobrazowe poddawał subtelnej geometryzacji. Stosował odkrywczy, nasycony kolor. Podróżował, między innymi do Francji i Włoch. Po wojnie osiadł w Toruniu, tu od 1946 roku był profesorem w Sekcji Sztuk Pięknych Uniwersytetu Toruńskiego. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXI Aukcja | 2004-11-16 00:00:00 | 69 | 2800.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 3000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |