Stanisław JAROCKI ,Pejzaż - Złota jesień w Bieniakoniach*, 1927 , olej, tektura, 50,5 x 67 cm

Pejzaż - Złota jesień w Bieniakoniach*, 1927

(1871 Warszawa - 1944 Wilno)

olej, tektura
50,5 x 67 cm
sygnowany i datowany po lewej stronie u dołu: ST. Jarocki / 1927
na odwrocie napis: Złota jesień w Bieniakoniach / ST. Jarocki 193(...) r.

* Bieniakonie - miasteczko w powiecie lidzkim w województwie nowogródzkim, słynne z tego, że tutaj pochowano Marylę z Wereszczaków Puttkamerową

Stanisław Jarocki początkowo uczył się malarstwa w warszawskiej Klasie Rysunkowej u W. Gersona, następnie studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u J. Matejki, J. Unierzyskiego i L. Löfflera. Stypendium uzyskane w konkursie na studium z natury pozwoliło mu na wyjazd do Paryża, Monachium i do Rzymu. Od 1898 roku stale mieszkał w Wilnie. Zajmował się również konserwacją dzieł sztuki. w 1900 roku odnowił freski w katedrze w kaplicy Świętego Kazimierza. W roku 1919 wziął udział w obronie Wilna. Malował olejno i pastelami, przede wszystkim pejzaże. Malował najczęściej pejzaże z okolic Wilna, ze Żmudzi oraz z Włoch. Jego nastrojowe krajobrazy, utrzymywane w konwencji realistycznej, w których wiele uwagi poświęcał efektom świetlnym, ujawniają związki z impresjonizmem. Jego prace wyróżniała poza tym dekoracyjność zastosowania motywów. Wielokrotnie wystawiał swoje prace w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych i w Salonie Krywulta w Warszawie, w Wilnie oraz we Lwowie i Zakopanem. Za granicą uczestniczył w wystawie w Rzymie w 1897 roku i w Wenecji w 1932 roku.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XXI Aukcja2004-11-16 00:00:0063
9500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
10000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)