Pejzaż, 1966
(1911 Łódź - 1989 Warszawa) |
olej, płótno |
54 x 65 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: L. Michalski
na ramie napis: LEON MICHALSKI Pejzaż 54 x 65 r. 1966 / NR. 48 |
Leon Michalski w latach 1934-1939 studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni M. Kotarbińskiego. Dyplom uczelni otrzymał w roku 1946. Od 1973 roku był profesorem, a w latach 1962-1965 prorektorem tejże uczelni. Uprawiał malarstwo sztalugowe, ścienne, rysunek i grafikę. Pierwszą wystawę indywidualną miał w 1948 roku w Klubie Młodych Artystów i Naukowców w Warszawie. Następnie odbyło się kilkanaście jego wystaw indywidualnych, między innymi w Zachęcie w Warszawie (1960, 1968, 1977, 1986). Brał również udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. W swojej twórczości nawiązywał do tradycji polskiego koloryzmu powstałego w kręgu Komitetu Paryskiego. Szczególnie wysoko cenił twórczość J. Cybisa, z którym się przyjaźnił. Był współtwórcą polichromii na Starym Mieście w Warszawie i w Lublinie, zaprojektował i wykonał w 1955 roku plafon hotelu „Bristol" w Warszawie. Prace Michalskiego znajdują się między innymi w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, w Krakowie i w Kielcach, w Muzeum Sztuki w Łodzi, w Muzeum Mazowieckim w Płocku, w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXI Aukcja | 2004-11-16 00:00:00 | 60 | 5000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 6000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |