Nabożeństwo cechowe, przed 1901
(1858 Bochnia - 1924 Kraków) |
olej, tektura |
69,5 x 100 cm |
sygnowany po lewej stronie u góry: Ludwik Stasiak |
Oferowany obraz jest zapewne tym obrazem artysty znanym pod tytułem "Nabożeństwo cechowe", który uznano za zaginiony. Malarz przedstawił na obrazie żupników bocheńskich. Wśród nich umieścił swój autoportret. - Twarz mężczyzny występującego w kompozycji jako drugi od prawej strony - stanowi wizerunek artysty. ( informacja uzyskana od Pani Agnieszki Truś-Bakalarz z Muzeum im. prof. St. Fischera w Bochni)
Ludwik Stasiak był malarzem, publicystą i krytykiem artystycznym. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, a naukę malarstwa podjął w latach 1879-1886 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u J. Matejki. Następnie naukę kontynuował w Wiedniu i w Monachium u S. Liezen-Mayera. Po powrocie do kraju w 1902 roku zamieszkał w Bochni, po pewnym czasie przeniósł się do Krakowa. Malował głównie sceny rodzajowe, pejzaże, martwe natury i kwiaty. Najczęściej wystawiał swoje prace w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXI Aukcja | 2004-11-16 00:00:00 | 54 | 10000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |