Wypas owiec, 1921
(1871 Lwów - 1930 Zakopane) |
olej, tektura |
31 x 43 cm |
sygnowany i datowany po lewej stronie u dołu: Z. Ćwikliński / 1921 na odwrocie po prawej stronie u góry napis: 278 6; po środku napis długopisem: (...) nie może być / wywożone z kraju / 6.V 1952 r; pieczatka: URZĄD KONSERWATORSKI / na m.st. Warszawa |
Zefir (Zefiryn) Ćwikliński malarstwo studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w latach 1887 - 1889. W 1893 roku jako stypendysta rozpoczął studia w akademii wiedeńskiej u Ch. Griepenkerla. Po powrocie do kraju zajął się dydaktyką. W 1898 roku wyjechał do Włoch i Dalmacji. W 1908 roku osiadł w Zakopanem. Początkowo tworzył kompozycje symboliczne, wystawiał we lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Od 1897 roku zaczął malować pejzaże, systematycznie studiował przyrodę tworząc w plenarze. Od czasu osiedlenia się w Zakopanem malował przede wszystkim pejzaże tatrzańskie, często z motywem pasących się owiec. Był członkiem rzeczywistym Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, tutaj odbyła się wystawa jego prac w 1910 i wystawa indywidualna w 1924. Wystawa pośmiertna malarza odbyła się w Towarzystwie w roku 1931. W Muzeum Narodowym w Warszawie znajduje się jego praca Owce w górach, z roku 1921. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXI Aukcja | 2004-11-16 00:00:00 | 29 | 2400.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |