Idziemy na działkę, 1942
(1887 Warszawa - 1945 Broniszów koło Kazimierzy Wielkiej) |
akwarela, papier |
24,7 x 33,5 cm |
sygnowana i datowana po lewej stronie u dołu: Nowakowski / 1942; napis pod rysunkiem: Idziemy na działkę
Praca należy do cyklu obrazków powstałych w czasie okupacji w Warszawie.
Bogdan Bartłomiej Nowakowski po roku studiów na Wydziale Architektury Politechniki we Lwowie wyjechał w 1910 roku do Monachium, aby studiować na tamtejszej akademii sztuk pięknych. Do Warszawy powrócił po I wojnie światowej. Pu upadku Powstania Warszawskiego wysiedlono go do Broniszów. Nowakowski był przede wszystkim ilustratorem. Projektował plakaty, znaczki pocztowe, tworzył cykle dotyczące strojów ludowych. Jednak głównie zajmował się rysunkiem satyrycznym. Pracował dla "Kolców", "Kuriera Świątecznego", "Marcholta", "Muchy". W czasie II wojny wykonał cykle satyrycznych rysunków z zycia okupowanej Warszawa. Największe zbiory jego rysunków znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie i w Muzeum Karykatury w Warszawie. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXI Aukcja | 2004-11-16 00:00:00 | 21 | 600.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |