rejestracjalogowanie
Kielich tzw. „flet”, Polska, Naliboki – Urzecze, poł. XVIII w. , szkło bezbarwne, dmuchane, szlifowane, rytowane matowo, wys. 26,2 cm

Kielich tzw. „flet”, Polska, Naliboki – Urzecze, poł. XVIII w.

Obiekt z oferty galerii
Cena: 0.00
szkło bezbarwne, dmuchane, szlifowane, rytowane matowo 
wys. 26,2 cm 
 

Stopa okrągło wysklepiona dmuchana z bańki z podwiniętym obrzeżem. Trzon balaskowy, dmuchany, pusty, czasza smukła, lejkowata. Na czaszy przedstawienie anegdotyczne i sentencja: SOLUM UNUM MIHI SUFFICIT. (wystarczy mnie tylko jedno (jeden).

 

Naliboki to niewilka wieś a od XVIII wieku miasteczko w Wielkim Księstwie Litewskim. Tereny, na których znajdują się obecnie Naliboki od 1555 wchodziły w skład dóbr Radziwiłłów. W 1722  księżna Anna Katarzyna z Sanguszków Radziwiłłowa założyła w Nalibokach, a w1737 roku w pobliskim Urzeczu huty szkła, specjalizujące się w produkcji szklanych świeczników i kielichów ze szkła kryształowego, ale także w wyrobach ze szkła cienkiego, produkowano też szkła barwione. Pracowali tu rzemieślnicy sprowadzeni z Saksonii. Dbali oni o wysoką jakość wyrobów. Szkła z hut Radziwiłłowskich były znane i cenione za ich walory artystyczne i technologiczne. Po 1830 huta produkowała także całe szklane serwisy stołowe. Huta w Urzeczu działała do 1846 roku a w Nalibokach została zamknięta w 1864.

 
tworzenie stron www warszawa, projektowanie serwisów internetowych
  Dom Aukcyjny ALTIUS www.altius.com.pl © 2011 Wszelkie prawa zastrzeżone  altius@altius.com.pl