Feliks TOPOLSKI

 (1907 Warszawa - 1989 Londyn)

Feliks Topolski studiował od 1926 roku w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Tadeusza Pruszkowskiego. W roku 1932 wraz z absolwentami tej pracowni założył grupę Loża Wolnomalarska i wystawiał z nią do 1934roku. Wyjeżdżał na indywidualne studia do Włoch i Paryża. Pracował jako rysownik w „Cyruliku Warszawskim” oraz „Skamandra”. W 1935 wyjechał do Londynu, aby dla „Wiadomości Literackich” wykonać cykl rysunków z obchodów jubileuszowych króla Jerzego V. Zamieszkał w Londynie na stałe, zdobywając tam również renomę jako rysownik i karykaturzysta. Wiele wystawiał za granicą, nie tracąc kontaktu z krajem. Artysta zyskał wielką popularność w Anglii, uznanie przełożyło się na zamówienia portretów przez osobistości świata polityki i sztuki. Jego obrazy zakupiły najważniejsze galerie i muzea. W latach II wojny światowej był korespondentem wojennym na frontach Europy, Afryki i Azji. Powstały wtedy tysiące rysunków i szkiców, rysowanych pospieszną, nerwową kreską, składając się na obszerną kronikę II wojny światowej. W 1947 rok uzyskał obywatelstwo brytyjskie. W latach 50. zaczął wykonywać monumentalne malowidła i fryzy, Jednocześnie w latach 1953- 1979 wydawał prywatne czasopismo “Topolski's Chronicle”. Od 1975 roku - do końca życia pracował nad Pamiętnikiem stulecia - olbrzymim przedsięwzięciu artystycznym. Gigantycznych rozmiarów obraz o wym. 200 m długości i od 4 m do 7 m wysokości, ustawiony na kształt labiryntu w jego londyńskiej pracowni, miał obrazować historię XX wieku.

Cena wywoławcza
Cena uzyskana
35Portret Zofii Kossak-Szczuckiej,1936 olej, płótno dublowane34 x 31 cm
2000.00 PLN
(519,48USD, 465,12EUR)
2400.00 PLN
(623,38USD, 558,14EUR)