Stanisław MASŁOWSKI

 (1853 Włodawa - 1926 Warszawa)

Stanisław Masłowski kształcił się w Warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem W. Gersona i A. Kamieńskiego. W latach 1875-1886 odbywał coroczne podróże na plenery malarskie, między innymi na Ukrainę. Zafascynowany tamtejszym krajobrazem i folklorem namalował wówczas wiele obrazów rodzajowych z postaciami Kozaków (Taniec Kozaków, Dumka Jaremy). W 1886 roku przebywał w Monachium. Natomiast po 1900 roku kilkakrotnie jeździł do Włoch i do Paryża, a w 1912 podróżował na Sycylię i do Tunisu. Po 1903 roku wiele czasu spędzał w podwarszawskiej Woli Rafałowskiej. Oprócz malarstwa olejnego uprawiał akwarelę i w tej trudnej technice doszedł do prawdziwego mistrzostwa. W swoich malowanych akwarelą krajobrazach - realistycznych, a zarazem dekoracyjnych - dawał, według własnych słów - „coś w rodzaju syntezy pejzażu polskiego”.

Cena wywoławcza
Cena uzyskana
56Kwietna łąka olej, tektura17 x 25 cm
3000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
5000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)