Mojżesz LEJBOWSKI

 (1876 Nowogródek - 1942 lub 1943 Wilno)

Mojżesz (Mosze) Lejbowski (Leibowski) studiował malarstwo w Paryżu najprawdopodobniej u M. Bonneta w latach 1899 – 1900 i w 1904. W okresie międzywojennym mieszkał w Wilnie. Przed II wojna światową był przewodniczącym Związku Żydowskich Artystów Plastyków. W 1940 roku przeniósł się do Grodna. Tworzył obrazy olejne i pastelowe. Był wziętym portrecistą. Malował również nastrojowe widoki miejskie, malownicze zaułki, sceny rodzajowe ukazujące biedną ludność zamieszkująca miasta. Swoje prace od roku 1899 wystawiał w Wilnie, Białymstoku, Mińsku i w Grodnie. W roku 1939 zaprezentował swoją pracę na wystawie Stowarzyszenia Żydowskich Artystów Plastyków. Zginął w getcie wileńskim.

W Domu aukcyjnym Altius wystawiano dotychczas 4 prace tego autora

Cena wywoławcza
Cena uzyskana
40Zaułek miejski olej, płyta24,5 x 20,5 cm
3500.00 PLN
(921,05USD, 833,33EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
35Miejska uliczka olej, tektura32 x 21,5 cm
2000.00 PLN
(645,16USD, 490,20EUR)
2800.00 PLN
(903,23USD, 686,27EUR)
82Widok miasteczka w księżycową noc olej, płótno39 x 51 cm
2000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
3000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
58Stare domy olej, płyta20 x 27 cm
1800.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
1800.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)