Jan OLSZEWSKI

 (1873 Będzin - 1943 Warszawa)

Jan Olszewski po ukończeniu warszawskiej Szkoły Rysunkowej Gersona studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu w latach 1894 – 1897. Potem odbył podróż artystyczną do Włoch i Niemiec. Na stałe związał się z Warszawą. Od 1912 roku został członkiem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Zajmował się malarstwem i ilustratorstwem. Malował portrety, sceny rodzajowe i pejzaże. Przemierzał kraj w poszukiwaniu motywów do swojej twórczości. Swoje impresje malarskie zamieszczał między innymi na łamach Wędrowca. Sam tworzył nowele i baśnie, które następnie ilustrował. Był świetnym realistą i równocześnie dobrym kolorystą. Te cechy oraz rzetelność warsztatową podkreślali jego recenzenci. Wystawiał u Krywulta w latach 1895, 1896, 19898, 1900, 1903, 1904, w Zachęcie w latach 1901 – 1935. Do 1939 roku pracował jako nauczyciel rysunku w Liceum im.S.Batorego w Warszawie. Część jego spuścizny znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Cena wywoławcza
Cena uzyskana
1Pejzaż spod Trzebienia*, 1920 olej, tektura24 x 35 cm
1800.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)