Zygmunt RADNICKI

 (1894 Czortów koło Tarnopola - 1969 Piwniczna)

Zygmunt Radnicki rozpoczął naukę malarstwa od szkoły rysunkowej Podhorodeckiego, a w 1913 roku wstąpił na krakowską Akademię Sztuk Pięknych i kontynuował studia u Dębickiego. Po I wojnie światowej powrócił na uczelnię, do J. Mehoffera i W. Weissa. Tu pozostał aż do 1924 roku, mając przerwę na ponowną służbę wojskową. Do 1922 roku przeżywał "epizod formistyczny". Należał do sekcji lwowskiej Formistów. Wystawiał z nimi w 1921 i 1922 roku. Jego prace reprezentowały uproszczenie formy łączone z pewną dawką ekspresjonizmu. Potem powrócił do tradycji postimpresjonistycznej, a nawet realistycznej. Był współzałożycielem "Jednoroga". Wystawiał w gronie tych artystów. W 1925 roku wyjechał do Paryża. Tu pracował pod kierunkiem J. Pankiewicza. Z czasem zaczął pogłębiać studia krajobrazowe dużo pracując w plenerze. W latach trzydziestych dużo przebywał w Piwnicznej w nowo wybudowanym domu. W 1930 roku wystawiał swoje prace z grupą "Awangarda" w Krakowie. W tych latach wystawiał też dużo za granicą, w Brukseli, Paryżu, Budapeszcie i Nowym Jorku. W 1946 roku został profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W jego powojennej twórczości, w której przeważały pejzaże i martwe natury nad studiami portretowymi, pogłębiona została analiza przedmiotu, a gama kolorystyczna stała się lekko chłodniejsza. Na przełomie 1970 i 1971 roku odbyła się w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie wystawa pośmiertna artysty. Obecnie jego dzieła znajdują się w wielu państwowych zbiorach, w muzeach narodowych Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Szczecina.

W Domu aukcyjnym Altius wystawiano dotychczas 4 prace tego autora

Cena wywoławcza
Cena uzyskana
39Martwa natura z kwiatami, 1947 akwarela, papier39 x 62 cm w świetle passe-partout
4000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
4000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
33Widok ulicy z obronną architekturą, około 1930 olej, płótno38 x 57,5 cm
7000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
115Studium aktu, 1923 ołówek, papier29,5 x 21 cm
1000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
1000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
87Widok ulicy z obronną architekturą, 1969 olej, płótno65 x 90 cm;
5000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)