Leon MICHALSKI

 (1911 Łódź - 1989 Warszawa)

Leon Michalski w latach 1934-1939 studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni M. Kotarbińskiego. Dyplom uczelni otrzymał w roku 1946. Od 1973 roku był profesorem, a w latach 1962-1965 prorektorem tejże uczelni. Uprawiał malarstwo sztalugowe, ścienne, rysunek i grafikę. Pierwszą wystawę indywidualną miał w 1948 roku w Klubie Młodych Artystów i Naukowców w Warszawie. Następnie odbyło się kilkanaście jego wystaw indywidualnych, między innymi w Zachęcie w Warszawie (1960, 1968, 1977, 1986). Brał również udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. W swojej twórczości nawiązywał do tradycji polskiego koloryzmu powstałego w kręgu Komitetu Paryskiego. Szczególnie wysoko cenił twórczość J. Cybisa, z którym się przyjaźnił. Był współtwórcą polichromii na Starym Mieście w Warszawie i w Lublinie, zaprojektował i wykonał w 1955 roku plafon hotelu „Bristol" w Warszawie. Prace Michalskiego znajdują się między innymi w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, w Krakowie i w Kielcach, w Muzeum Sztuki w Łodzi, w Muzeum Mazowieckim w Płocku, w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Cena wywoławcza
Cena uzyskana
32Chińska łódź, 1960akwarela, papier29,5 x 33,5 cm w świetle passe-partout
1000.00 PLN
(322,58USD, 245,10EUR)
1000.00 PLN
(322,58USD, 245,10EUR)
60Pejzaż, 1966 olej, płótno54 x 65 cm
5000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
6000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
33Martwa natura z kwiatami i owocami, 1934 olej, tektura48 x 34 cm
1500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)