Figura geometryczna
(1903 Warszawa - 1990 Warszawa) |
olej, płyta pilśniowa |
65,5 x 40,5 cm |
nie sygnowany |
Mieczysław Szymański studiował w latach 1927-1932 malarstwo w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych u T. Pruszkowskiego. Związał się z ugrupowaniami Loża Wolnomalarska i Powiśle. Jego twórczość wyróżniała nastrojowość i delikatność faktury. Oprócz malarstwa zajmował się również tkaniną artystyczną. Przed wojną, w latach 1932-1937, wystawiał w Instytucie Propagandy Sztuki. W 1937 roku otrzymał Grand Prix w Paryżu za tkaninę. W jego przedwojennej twórczości, kiedy silnie zaznaczył się wpływ postimpresjonizmu, przeważały pejzaże, studia rodzajowe, martwe natury i kompozycje groteskowe. Po wojnie osiadł w Łodzi. Tutaj pracował jako dydaktyk, poświęcał więcej czasu tkaninie artystycznej. Były to oryginalne makaty i kilimy. W 1953 roku otrzymał Nagrodę Państwową II stopnia. Był profesorem w Pracowni Klasycznych Technik Tkackich w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXVII Aukcja Dzieł Sztuki | 2014-12-15 19:00:00 | 27 | 3500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |